Terveisiä DG-päiviltä! - DG:läiset ja kumppanit koolla Tampereella
Kokoonnuimme Scandic Rosendahliin, jossa DG:läiset ja yhteistyökumppanit pääsivät vaihtamaan kuulumisia ja jakamaan ajankohtaisimmat näkemykset alan kehityksestä. Päivien punaisena lankana kulki se, miten data, tekoäly ja tietoturva muovaavat liiketoimintaa nyt ja tulevaisuudessa.
Tässä muutamia tunnelmia päiviltä.
Esittelytilassa vaihdettiin kuulumisia ja keskusteltiin uusista ratkaisuista.
Suomalainen iDiD esitteli uutta jonotusjärjestelmäänsä, joka toimii erittäin kätevästi.
Kansainvälinen tilanne on herättänyt keskustelua, joten kotimaisen Spacetimen pilvipalvelut kiinnostavat nyt erityisen paljon.
Profilight esitteli huippuluokan visuaalisia ratkaisuja kauppakeskuksiin, liiketiloihin, myymäläympäristöihin, urheiluhalleihin ja -areenoihin.
Käytettyjen laitteiden kysyntä on kasvussa ja onneksi myös tarjonta lisääntyy.
Asiantuntijat äänessä
Pax8:n Alex Chestnutt muistutti, että tieto on kaiken liiketoiminnan pohja. Kun tiedot ovat hyvässä järjestyksessä, on helpompi ja turvallisempi rakentaa ja kehittää yrityksen toimintaa.
Kyberturvallisuuskeskuksen Kim Walzer tarjosi ajankohtaisen tilannekatsauksen tietoturvaan. Rikollisten huijaukset koskevat kaikkia yrityksiä koosta ja toimialasta riippumatta.
Henri Tuomilehto puhui laadukkaan unen merkityksestä: 90 % palautumisesta tapahtuu unen aikana, joten siihen panostaminen kannattaa.
Kimmo Vainikainen käsitteli tekoälyn murrosta ja sen vaikutuksia arkeen ja työhön. Erityisesti koodauksessa tuottavuuden kasvu on jo nyt monikymmenkertainen.
WithSecuren Mikko Suhonen toi esiin eurooppalaisen tietoturvan näkökulmia muuttuvassa maailmantilanteessa.
Muutakin kuin asiaa
Ohjelmaan mahtui myös vierailu Akun Tehdas Oy:n toimitiloissa Ylöjärvellä. Oli erittäin mielenkiintoista nähdä, mitä suuren tapahtuman toteutus tai musiikin tuottaminen vaatii tekniikalta.
Päätösjuhlassa käytiin tiukka taisto Eput-visassa ja nautittiin Lumina Productionsin sekä taikuri Markus Tervon esityksistä.
Kiitos kaikille mukana olleille, syksyllä nähdään taas!